O mně

Správce IT se specializací na Microsoft 365 a Azure

Blog

Tento blog jsem založil po dlouhých úvahách. Při řešení každodenních výzev u našich klietů se setkávám s různými problémy a jejich řešeními. Některé situace se opakují, jiné se vyskytnou pouze jednou a stále ještě čekají na svoji příležitost, kdy ověří naši pozornsot. Vzhledem k tomu, že se rád o své znalosti podělím, začala mi být interní znalostní databáze málo. Mám kolem sebe spoustu kolegů z IT, ajťáky od našich klientů i od “konkurenčních” IT firem, kteří si občas přijdou pro radu nebo pomoc s řešením. Zjistil jsem, že některé věci neustále dokola vytahuji z mých poznámek, interní dokumentace nebo s našeho helpdesku a zbytečně mi to bere čas. Proto jsem se rozhodl, že informace, které se mi zdají užitečné, budu sdílet takto veřejně. Jestli to někomu pomůže? Uvidíme.

Když pominu moje první začátky v IT, které nastávaly již v devadesátkách (zaplať pánbůh za to a zaplať pánbůh za to, že už je to pryč), tak moji profesní dráhu jsem začal jako programátor internetových portálů pro cestovní kanceláře.

Následně jsem pracoval pro COOP jako správce sítě.

Moje odbornost se začala profilovat až s nástupem do společnosti AVG Technologies CZ s. r. o. kde jsem měl z prvu na starosti zejména telefonní ústředny (Avaya, Asterisk, Vidyo, OCS, Lync, Teams, Polycom), péči a rozvoj datových center a následně jsem měl odpovědnost za akviziční projekty, tedy integrace a standardizace IT služeb napříč pobočkami (ČR, Něměcko, Norsko, Velká Británie, USA, Izrael, Srbsko, Austrálie, Holandsko, Kanada).

Od roku 2016 působím ve společnosti DataClue na pozici technického šéfa a mám za úkol starat se klientům o provoz cloudových služeb (pokud možno – bezproblémový), pečujeme s kolegy o provoz a bezpečnost také tradičního IT našich klientů.

Dodavatelsky pracujeme také pro české a slovenské IT firmy, které nemají takovou hloubku či odbornost a poptávají si nás právě na migrace a nasazení Microsoftích produktů, případně na řešení specifických problémů nebo nasazení hybridních řešení. Mnozí koncoví zákazníci ani netuší, že jejich migrace prošla našima rukama 🙂

Specializace

Specializuji se zejména na implementaci, migraci a pokud možno bezproblémový chod cloudových služeb Microsoft 365 a Azure s velkým přesahem do běžné správy IT a sítí (Mikrotik, Unifi, Sophos, pfSense) a domácí automatizace a integrace (Loxone, Papouch, Shelly, Nibe).

Mým denním chlebem je:

  • Microsoft 365 (Entra ID, Exchagne, Intune, Conditional Access, Defender)
  • Azure IaaS, Azure Virtual Desktop, S2S + P2S VPN, Azure Backup
  • Zabbix, Azure monitor

V zápalu boje se setkávám s:

  • Synology, QNAP
  • CCTV řešení (obecně Dahua, Axis, Hikvision)
  • Paradox Digiplex

Certifikace